Bilforsikringer.nu

Hyundai i20 forsikring

i20 er en af de mest praktiske minibiler i sin klasse og har fem års garanti. Mange køber den som første bil, og så er dækning og selvrisiko vigtigere end udstyrsniveauet.

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Vi kan få provision, når du går videre til Sammenligner.dk. Det påvirker ikke vores indhold. Læs mere
På siden
  1. i20 som første bil
  2. i20: forsikringspris
  3. Pure, Essential eller Advanced
  4. Hyundai i20: svar
Det korte svar

En forsikring til Hyundai i20 koster efter vores redaktionelle estimat ca. 4.000–5.400 kr. om året for ansvar og kasko til en 35-årig med fem skadefri år. Den faceliftede i20 koster fra 169.995 kr. for Pure, 179.995 kr. for Essential og 199.995 kr. for Advanced. FDM testede 1.0 T-GDi med 100 hk til 195.995 kr. og fremhæver garantien.

i20 som første bil

Selvrisiko for nye bilister

Er føreren under 25, skal det oplyses. Vælg en selvrisiko, du kan betale, og overvej om kasko står mål med bilens værdi på en ældre i20. Se bilforsikring til unge.

Garanti og forsikring

Garantien dækker fejl; skader efter uheld er en forsikringssag.

En ældre i20

En ældre i20 har lav handelsværdi; overvej delkasko. Se Hyundai forsikring.

i20: forsikringspris

ProfilAnsvar + kasko pr. årPr. måned
Ung bilist (22 år, 1 skadefrit år)ca. 7.200–9.700 kr.ca. 700 kr.
Standardprofil (35 år, 5+ skadefri år)ca. 4.000–5.400 kr.ca. 400 kr.
Erfaren bilist (55 år, 10+ skadefri år)ca. 3.200–4.300 kr.ca. 300 kr.
VariantNyprisEstimat, ansvar + kasko (35 år, 5+ skadefri år)
i20 Pure169.995 kr. Hyundai Danmark (pressemeddelelse 3. nov. 2023)ca. 4.000–5.400 kr.
i20 Essential179.995 kr. Hyundai Danmark (pressemeddelelse 3. nov. 2023)ca. 4.100–5.600 kr.
i20 Advanced199.995 kr. Hyundai Danmark (pressemeddelelse 3. nov. 2023)ca. 4.300–5.900 kr.

Regnet på i20 Pure til 169.995 kr. (Hyundai Danmark). Advanced ligger højere; en ældre i20 lavere. Selvrisiko omkring 5.000 kr. og normalt kilometertal er forudsat.

Estimatet for Hyundai i20 er regnet på danske nypriser på 169.995–199.995 kr. efter vores åbne metode. Det er et pejlemærke, ikke et tilbud.

Det påvirker forsikringen af Hyundai i20

i20 har fire stjerner fra Euro NCAP. Vurderingen er fra 2021 og lavet på søstermodellen Bayon, men gælder også i20. Med 76 % for voksenbeskyttelse er den på niveau med mange minibiler. Er i20 til en ung bilist, så overvej førerdækning og en selvrisiko, der passer til økonomien. (Euro NCAP, 2021)

ForholdHyundai i20Kilde
Euro NCAP4 stjerner (2021) – voksne 76 %, børn 82 %, bløde trafikanter 76 %, sikkerhedsassistance 67 %; vurderingen er lavet på søstermodellen Bayon og gælder også i20Euro NCAP

Pure, Essential eller Advanced

i20Pris
Pure169.995 kr.
Essential179.995 kr.
Advanced199.995 kr.

Kilde: Hyundai Danmark.

Motorvalg

FDM testede turbomotoren med 100 hk og manuelt gear.

Vi kan få provision, når du går videre til Sammenligner.dk. Det påvirker ikke vores indhold. Læs mere

Hyundai i20: svar

Hvad koster en ny Hyundai i20?

Fra 169.995 kr. for i20 Pure.

Har i20 fem års garanti?

FDM fremhæver den gode garanti i sin test.

Hvad koster forsikring til en i20?

Det afhænger af udstyr, alder og din profil. Vores redaktionelle estimat står på siden.

Andre modeller fra Hyundai

Alt om Hyundai-forsikring

Vi kan få provision, når du går videre til Sammenligner.dk. Det påvirker ikke vores indhold. Læs mere

Kilder og grundlag

Kilder tjekket 26. oktober 2026. Forsikringspriser beregnes individuelt; din pris får du ved at indhente tilbud. Se redaktionel metode og kilder.

Emil Rostgaard Clausen

Emil Rostgaard Clausen

Ansvarshavende redaktør på Bilforsikringer.nu. Læser selskabernes betingelser, følger Forbrugerrådet Tænks tests og Ankenævnets afgørelser. Står personligt på mål for indholdet.

LinkedIn · Sådan arbejder vi