Hyundai IONIQ 5 forsikring pris 2026 – 800V hurtiglad, batteridækning og komplet guide
Hyundai IONIQ 5 er en af de mest prisvindende elbiler på markedet – og en bil der med sin 800V-arkitektur satte en ny standard for hurtiglading. I 2026 er IONIQ 5 et modent og velafprøvet valg for den seriøse elbil-køber. Forsikringsmæssigt er IONIQ 5 konkurrencedygtig: typisk billigere end Tesla Model Y Long Range og på niveau med VW ID.4 Pro. Her er den komplette guide – inklusiv hvad 800V-systemet rent faktisk betyder for forsikringen.
Modelnote: Hyundai IONIQ 5 2. generation (NE facelift, 2024–) fås med Standard Range 58 kWh (226 hk, ca. 380 km) og Long Range 77 kWh i RWD (225 hk, ca. 530 km) og AWD (325 hk, ca. 460 km). N-version: 650 hk. 800V-arkitektur muliggør 350 kW DC. Nypris fra 470.000 kr. (SR) til 590.000 kr. (LR AWD). 5 + 8 år garanti.
Find billigste IONIQ 5 forsikring
Nummerplade → bildata hentes automatisk
IONIQ 5 forsikringspriser 2026
Hvad 800V-arkitekturen betyder for din IONIQ 5 forsikring – den tekniske gennemgang
IONIQ 5 er én af de få biler på markedet med 800 Volt arkitektur – det samme voltage-niveau som Porsche Taycan og Kia EV6. Det muliggør 350 kW DC-hurtiglading og 10–80% på ca. 18 minutter. Det er den hurtigste lading i sin klasse og en massiv fordel på lange ture. Men hvad betyder 800V for forsikringen?
Svaret er mere nuanceret end mange forventer: forsikringsselskaberne prissætter primært ud fra nypris og batteriets kWh – ikke ladearkitekturen. En 800V-lader er teknisk mere kompleks end 400V, men den øgede reparationsomkostning ved DC-ladeskade er ikke universelt indregnet i præmien endnu. Det er dog et område der kan ændre sig fremover, og det er præcis grunden til at du bør bede om skriftlig bekræftelse af DC-ladeskadedækning. Se vores elbilsforsikringsguide for den fulde gennemgang.
Hyundai giver 8 års / 160.000 km batterigaranti med min. 70% kapacitet.
💡 IONIQ 5 800V-specifik anbefaling: Spørg eksplicit om dækning ved 350 kW DC-ladeskade på 800V-systemet. Det er en specifik risiko ved IONIQ 5 som ikke alle selskaber har prissat korrekt. Selskaber med stor IONIQ 5-statistik (Hyundai-selskaber) dækker bredere og bedre. Se elbilsforsikringsguide.
⚡ Find selskab med god 800V IONIQ 5 dækning
Sammenlign 10+ selskaber gratis – under 2 minutter
IONIQ 5 forsikring vs. Tesla Model Y, VW ID.4, Kia EV6 og Mercedes EQA
| Model | Batteri | Nypris fra | Kasko/år | Vs. IONIQ 5 SR |
|---|---|---|---|---|
| Hyundai IONIQ 5 SR 58 kWh | 58 kWh 800V | 470.000 kr. | 5.500–8.800 kr. | – Reference – |
| Kia EV6 SR (deler platf.) | 58 kWh 800V | 460.000 kr. | 5.300–8.500 kr. | 200 kr. billigere |
| VW ID.4 Pro 77 kWh | 77 kWh 400V | 440.000 kr. | 4.500–7.500 kr. | 1.000 kr. billigere |
| Tesla Model Y RWD | 60 kWh 400V | 450.000 kr. | 5.000–8.500 kr. | 500 kr. billigere |
| IONIQ 5 LR 77 kWh RWD | 77 kWh 800V | 520.000 kr. | 6.000–10.000 kr. | +500 kr. |
| Tesla Model Y LR AWD | 75 kWh 400V | 530.000 kr. | 6.500–11.000 kr. | +1.000 kr. |
| IONIQ 5 LR 77 kWh AWD | 77 kWh 800V | 570.000 kr. | 6.500–11.000 kr. | +1.000 kr. |
💡 IONIQ 5 SR er billigere end Tesla Model Y RWD. Kia EV6 (deler 800V-platformen med IONIQ 5) er marginalt billigere grundet lidt lavere nypris. VW ID.4 Pro er 1.000 kr./år billigere. IONIQ 5 LR AWD er faktisk billigere end Tesla Model Y LR AWD – et vigtigt argument for Hyundai-valget. Sammenlign altid via vores sammenligningstjeneste.
IONIQ 5 totaløkonomi og forsikringssparetips – hvad du reelt betaler over 5 år
IONIQ 5 vs. Hyundai Tucson – elbil vs. SUV
Mange Tucson-ejere overvejer IONIQ 5 som næste bil. Forsikringsmæssigt er IONIQ 5 SR (5.500–8.800 kr./år) 1.300–1.600 kr./år dyrere end Tucson MHEV FWD (4.200–7.200 kr./år). Brændstofbesparelsen ved hjemmelading er dog 10.000–15.000 kr./år – IONIQ 5 er klart bedst over 5 år for aktive hjemmeladere.
Spar 4.000 kr./år på IONIQ 5 forsikring
Aktiv sammenligning (2.000–4.000 kr./år), selvrisiko 10.000 kr. (600–1.200 kr./år), korrekt km-angivelse og samlerabat bil + hjem (600–1.650 kr./år). Brug vores tjeneste og billigste forsikring guide.
Standard Range vs. Long Range – forsikringsforskel
IONIQ 5 SR (58 kWh) er 500–1.200 kr./år billigere end LR (77 kWh) grundet den 50.000 kr. lavere nypris og det mindre batteri. For de fleste danskere der kører under 300 km dagligt er SR fuldt tilstrækkeligt og giver den laveste forsikringspris. LR er primært relevant for dem der regelmæssigt kører lange ture 500+ km. Forsikringsdifferencen over 5 år: 2.500–6.000 kr. – et reelt argument for SR hvis rækkevidden holder til dit brug.
V2L – lad fra bilen
IONIQ 5 har V2L (Vehicle-to-Load) der leverer 3,6 kW til forbrugere. Forsikringsmæssigt: skader ved V2L-brug er typisk ikke dækket under standard kasko. Bed om bekræftelse.
8 + 5 år garanti
8 år batterigaranti (min. 70%) + 5 år fabriksgaranti på resten. Det stærkeste garantiprogram i klassen og eliminerer de fleste uventede reparationsrisici.
World Car of Year 2022
IONIQ 5 vandt World Car of the Year 2022. Stærk markedsposition giver god skadesstatistik og prisfastsat forsikring. Selskaber med IONIQ 5-data prissætter præcist.
Ofte stillede spørgsmål – Hyundai IONIQ 5 forsikring 2026
Hvad koster Hyundai IONIQ 5 forsikring pris?
Er IONIQ 5 billigere end Tesla Model Y at forsikre?
Dækker forsikringen IONIQ 5 800V-systemet?
Er SR eller LR billigst at forsikre?
Er IONIQ 5 dyrere end Tucson at forsikre?
Emil Rostgaard Clausen
Forsikringsekspert · LinkedIn · Om os
Emil er specialist i premium elbilsforsikring og har fulgt IONIQ 5 siden lanceringen. Ekspertise i 800V-systemets forsikringskonsekvenser og IONIQ 5 vs. Tesla Model Y sammenligning. Faktatjekket 14. april 2026.